TÉMA Zánět

Nozokomiální nákazy - nemocniční onemocnění

Při slově nemocnice se nám vybaví různé choroby, bílé pláště, pach dezinfekčních prostředků, mnoho pacientů a různě alarmujících a život zachraňujících přístrojů. Zapomínáme však na to, že i v nemocnici, v dezinfekcí prosyceném prostředí, se mohou objevit nemoci spojené s tímto zařízením a jeho personálem.

Nozokomiální pochází z řeckého slova nosokomeion - nemocnice, nosos - choroba, proto se překládá jako nemocniční onemocnění. Jedná se o infekční onemocnění, které vzniklo ve zdravotnickém zařízení během pobytu pacienta, ale i u pacienta, který navštívil ambulantní pracoviště. Za nemocniční nákazu považujeme i tu, která se kvůli inkubační době projeví až po propuštění pacienta do domácí péče. Každý zdravotnický pracovník by měl dodržovat všechna bezpečnostní opatření, aby k těmto nákazám nedocházelo.

Specifické nemocniční nákazy jsou charakteristické pro některá pracoviště. Původci těchto nákaz se šíří do celého okolí, vyskytují se na stěnách, textiliích, různých předmětech, oděvech, na rukou personálu, zdravotnických pomůckách.
Způsobují hnisání pooperačních ran, novorozenecké infekce, hapatitidu typu B.

Nespecifické nozokomiální nákazy jsou do zdravotnického zařízení zaneseny z venku. Patří mezi ně klasická průjmová onemocnění, chřipka, hepatitida typu A a pro pacienty jsou stejně nebezpečné jako specifické nákazy.

Nozokomiální nákazy se rozdělují na infekce dle lokality.

Rané infekce

Rané infekce vznikají v souvislosti s operačním výkonem a porušením celistvosti kůže. Tyto infekce se vyskytují  nejčastěji na odděleních chirurgických, popáleninových, traumatologických, ortopedických. Původci jsou stafylokoky a streptokoky, k jejichž přenosu dochází vzdušnou cestou nebo přímým kontaktem.

Kožní infekce

Postihují kůži neboli impetigo a podkožní vazivo. Mezi hlavní původce patří pyogenní stafylokoky, streptokoky, plísně, kvasinky a další bakterie.
Přenášejí se rukama a infikovanými materiály. Nejvíce jsou těmito infekcemi postižená novorozenecká a kojenecká oddělení.

Gastrointestinální infekce

Jsou infekce postihující zažívací trakt, kdy mezi příznaky patří průjem, nevolnost, zvracení, zvýšené teploty. Původcem jsou shigely, salmonely, gramnegativní tyčky, ale také stafylokoky. Na vzniku obtíží se podílí kontaminované potraviny. Potraviny mohou být kontaminované kuchyňským personálem, nebo se může jednat o potraviny, které pacient dlouho nechá na stolku u svého lůžka.

Močové infekce

Často vznikají nedůsledným vyšetřováním močových cest nebo odběrem moče za pomoci cévky. Tato infekce se přenáší kontaminovanými pomůckami (nesterilní katétr, nesterilní rukavice).

Respirační infekce

Záněty horních a dolních cest dýchacích zapříčiněné streptokoky a jinými možnými viry. Projevují se jako těžký zánět plic. Přenášejí se vzdušnou cestu, ale také přes inhalátory, častěji ventilátory u pacientů ve vážném stavu upoutaných na lůžku.

Sepse

Stav, který celkově ohrožuje pacienta na životě. Bránou vstupu se považují různé chirurgické zákroky. Nejčastějšími jsou operace střev, žlučových cest, dýchacích cest, močových cest. Sepse může nastat v důsledku nekvalitní hygieny operačního prostředí nebo zdravotnického personálu.

Virová hepatitida typu B

Velice vážné onemocnění přenášející se infikovanou krví přes poraněnou kůži (například vpich po jehle). Postihuje hlavně zdravotnický personál, který často manipuluje s biologickým materiálem.

Nozokomiálním nákázám se dá předcházet, pokud se dodržuje protiepidemický režim, který je v těchto zařízeních velice důležitý. Dále je nezbytná správná hygiena personálu a kvalitní ošetření zdravotnických pomůcek, individuální přístup k pacientům a hlavně správné nakládání s biologickým materiálem.

Neznamená to, že se musíte bát každé návštěvy nemocnice, ale je důležité, abyste dodržovali hygienické návyky a veškeré předpisy, i když přicházíte do nemocnice pouze jako návštěva.Máte zkušenost s nákazou vzniklou v  nemocnici?

Nozokomiální nákazy - nemocniční onemocnění patří do témat
 • hruza jojo 05.06.2012 11:32:07

  Stryca sme odvezli s moskovou mrtvici do Němocnice do Třince . po třech dnech se stav zlepšíl ale ouvej doktoir mi zdělil nebo měl horečky , že se nakazil po vpichnuti jehli a ma nějaky zanět v krvi a musií byt půobyt delši . Ujistil mě že horečky už nejsou a tak bud vše ok ale mam strach co jak se projevi žloutenka Aids a jineá němoc ? Co mám dělát ? Porate mi někdo .Chci zažalovát němocnici pro nedbalost ale jak ?

 • látky bioaktiv Petr 13.05.2011 14:02:37

  Prevence infekce díky antibakteriální tkanině

  Nejdůležitější opatření v prevenci infekcí je nepochybně důkladná hygiena rukou zdravotnického personálu a návštěvníků. Kromě toho pomůže používání antimikrobiálních materiálů, jejichž vlastnosti pomáhají snížit riziko infekce v nemocničních pokojích.
  Ať už je to antibakteriální malba, dezinfekční podlahové krytiny nebo bioaktivní látky. Průmysl v současné době nabízí řadu možností pro optimalizaci hygienické situace v nemocnicích. Nicméně, podle odborníků, nejsou dostatečné, aby se daly použít na normální oddělení. "Zatímco používání antibakteriálního linolea na podlahy je poměrně rozšířená i v normálních odděleních, až do současné doby je užití tkanin s odpovídajícími přídavnými funkcemi považováno za výjimečné," vysvětluje Dino Henke, inženýr a architekt pro zdravotnická zařízení. "Ale tkaniny patří vždy mezi rizika, v nemocnicích a také v domech s pečovatelskou službou," dodává profesor Reinier Mutters.
  Speciální textilie jsou již několik let reakcí na tento požadavek. Výrobci dekoračních látek ve spolupráci s výzkumnými ústavy, lékařů a mikrobiologů vyvinuli tkaniny s další antimikrobiální funkce pro zdravotnictví. Přitom průmysloví výrobci použili antiseptické vlastnosti stříbra, které jsou známy již 3000 let. "I staří Řekové používali antibakteriální účinky stříbra - například v dezinfekci vody a potravin či léčbu rány," říká Mutters.

  Ionty stříbra chrání před nebezpečnými bakteriemi

  Podobně jako v antibakteriální obvazy nebo chirurgické nástroje potažené drobné částečky stříbra, vlákna antimikrobiální tkanin obsahují také ionty stříbra, které ničí buněčnou strukturu bakterií. Při styku bakterií s textilními vlákny, je jejich buněčné fyziologie bakterií natolik poškozena, že je metabolismus bakterií přerušen. Toto nakonec vede k smrti buňky. Problém migrace bakterií na kůži nebo sliznice je omezen a riziko infekce pro pacienty i zaměstnance je podstatně snížena.
  "Materiály obsahující ionty stříbra, jsou důležitým článkem v řetězci hygieny v nemocnici," zdůrazňuje Justus Schmitz, generální ředitel společnosti drapilux, největšího evropského výrobce antimikrobiální závěsové a záclonové tkaniny. "Nemocnice již může zavést přísná hygienická pravidla díky novým tkaninám všude, nejen na operační sály nebo na jednotky intenzivní péče.

  Vědecky prokázané účinnosti

  Účinnost tkaniny obsahující stříbro v boji proti infekčním zárodkům bývalo zpočátku zpochybňováno některými lékaři. Ale v posledních letech nezávislé výzkumné ústavy vyvinuli zkušební metody pro kvantitativní detekci bakterií při použití antimikrobiální látky. Výsledky jsou jasné. Používání látek s obsahem stříbra výrazně snižuje růst nebezpečných patogenů, jako je Staphylococcus aureus a Klebsiella pneumonie. Experimenty prováděné Švýcarským federálním technologickým institutem v Curychu (ETH) za použití různých bioaktivních dekoračních tkanin ukazuje, že počet bakterií na povrchu materiálu se sníží o více než 99 procent ve srovnání s vzorky látek bez dalších antimikrobiální funkcí. I po 50 cyklech praní při 60 ˚ C všechny testované vzorky tkaniny vykazovaly velmi dobrou antimikrobiální aktivitu.

 • !!!!!!! Vláďa 24.08.2010 09:11:04

  No tak to je síla! Člověk jde do nemocnice, aby ho dostali z nějaký nemoci, a domů si přinese uplně jinou. A ještě horší. Ach jo, radši nevědět, co všechno je možný.


Adresář

Diskuze na téma Zánět

 • Judita 25.02.2014 07:02 Akutní zánět močového měchýře

  Pokud už je zánět rozjetý, je s největší pravděpodobností nutné nasadit antibiotika. Výborné jsou…

 • Jitřa 09.11.2016 08:11 zánět dásní

  Zánět dásní mě trápil asi před půl rokem. Často jsem kvůli tomu musela navštěvovat lékaře. Pak mi…

 • Zánět jsem míval hodně často. Vyzkoušel jsem na radu pár z vás ten Probiolact. Užívám ho s…

 • 18.05.2015 11:05 zánět dásní

  dobrý den prosím poradíte mi někdo co zabírá na zánět dásní? něco na vypláchnutí? díky

 • 20.05.2015 15:05 zánět dásní

  dobry den, ja jsem mela takytento problem a hodne na nehotrpim do dnes, tkaze kdyz tozanedbam hned…

 • Prosím nemáte nějakou radu? Jsem již zoufalá, vždy jednou za dva měsíce se mi zánět vrací a už…

 • Zánět močáku je velmi nepříjemný a bolestivý. Potrápil mě několikrát během roku. V lékárně mi…

 • kajda 05.10.2016 21:10 Akutní zánět močového měchýře

  prosím chtěla bych se zeptat muže mít zánět močáku i 13 letá holka ? a muže ho mít bez pálení…

 • Šimpy 24.11.2016 13:11 Akutní zánět močového měchýře

  Zánět močáku se mi vyhýbá od doby, co jsem začala užívat probiotika Probiolact. Skvěle mi pomohl.

 • Míla 13.02.2017 14:02 zánět dásní

  Zánět dásní jsem měla několikrát. V lékárně jsem se ptala na radu a lékárnice mi poradila pastilky…

 • Rebeka 27.02.2017 22:02 Akutní zánět močového měchýře

  V první řadě je potřeba hodně pít, nejíst nic ostrého, být v teple a zajít k lékaři, který určí…

 • Valda 11.04.2017 17:04 zánět dásní

  Cucání pastilek na zánět dásní? Taky jsem tomu nevěřila. Ale vyzkoušela jsem LArypront a výsledek…

 • Marika 20.04.2017 11:04 zánět dásní

  Při čištění zubů mi začali krvácet dásně. Při kontrole u zubaře jsem mu to řekla a on mi oznámil,…

 • Ahojky. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo neznáte účinný lék při akutním zánětu močáku. Já na to…

 • Sandra 14.11.2013 20:11 Akutní zánět močového měchýře

  Já jsem si častým užíváním antibiotik úspěšně nabourávala imunitu, takže se problém stal pěkně…

 • Emílie 27.12.2013 07:12 Akutní zánět močového měchýře

  Variant je spousta, ovšem musíš zjistit přesnou příčinu. Může to být spojeno se slabou imunitou,…

 • Míla 13.08.2014 11:08 Akutní zánět močového měchýře

  Já radu mám: jíst ostružiny, borůvky, pít čaj z borůvkového listí smíchaného s natí celíku…

 • michal 15.12.2014 05:12 Akutní zánět močového měchýře

  Co si myslíte o zanocinu?

 • Agáta 09.03.2015 22:03 Akutní zánět močového měchýře

  Trpěla jsem na chronické záněty močových cest a dost se mi osvědčil wobenzym. Brala jsem ho…

 • 25.05.2015 14:05 zánět dásní

  mne ten paradontax bohuzel taky nechutna ale i pres to se snazim si s nim cistit co nejcasteji…

 • 01.06.2015 14:06 zánět dásní

  ja verim ze vam to pomuze ono ja jsem spis opravdu vecer jiz tak unavena ze s e nedonutim kazdy…

 • viky.beckham 11.09.2015 09:09 Jak předejít zánět močových cest?

  ahoj ja jsem taky hodne trpela na mocak no tak vim jak je to neprijemny.. :-( je dobre ze do sebe…

 • Mirek 02.06.2016 07:06 zánět dásní

  Detoxikačním programem naměřit zátěže a frekv. odstranit. Ať se daří

 • Luděk 23.06.2016 15:06 Akutní zánět močového měchýře

  Nevím, ale pokud se chcete opravdu zbavit opakovaných zánětů, kupte si Wobenzym. Nejenže zvyšuje…

 • Kateřina 29.06.2016 11:06 Akutní zánět močového měchýře

  Jj, wobenzym je fajn. Mohu potvrdit i doporučit. K.

 • 28.09.2016 08:09 Vaginální zánět

  Dobrý den,máte někdo zkušenost? Co vám pomohlo při opakovaných zánětech?

 • Věra 04.12.2016 14:12 Akutní zánět močového měchýře

  A za jak dlouho probiolact prsím zabere,děkuji moc.

 • Kristýna 05.12.2016 21:12 Akutní zánět močového měchýře

  Stop zánětu močového měchýře = užívání probiotika Probiolact. Zkuste ho a uvidíte. Mě moc pomohl.

 • Erika 22.02.2017 15:02 zánět dásní

  Se zánětem dásní jsem se párkrát trápila. Docházela jsem k zubaři na kontroly a dokonce jsem brala…

 • Od chronického zánětu močového měchýře mi úžasně pomohla probiotika Probiolact. Beru ho…

 • Myšpule 02.03.2017 08:03 zánět dásní

  Moje problémy se zánětem dásní skončili, jakmile jsem začala cucat přírodní pastilky Larypront.…

 • Karel 27.04.2017 17:04 Akutní zánět močového měchýře

  Brusinky jsou dobré obecně a je asi jedno, jestli Apu nebo neApu. Wobenzym jednoznačně ano.

 • lucie 31.10.2014 09:10 Akutní zánět močového měchýře

  Ahoj, já mě akutní zánět močového měchýře jenom jednou a bohatě mi to stačilo. Samozřejmě, že jsem…

 • Janina 19.12.2014 21:12 Akutní zánět močového měchýře

  Souhlasím! Jestli mi něco zastavilo zánět, tak jedině Senzycol. Zkusila jsem mnoho jiných kapek,…

 • Zdravím, několik let jsem se trápila se záněty moč. cest. Bylo to stále dokola 2 měsíce klid, pak…

 • 22.03.2017 10:03 Bolesti a únava

  Ahoj,tak možná by bylolepší zajít si kdoktorovi,můžeš mítnějaký zánět nebo ještě něco horšího,ale…

 • 13.12.2010 00:12 herpes virus a myelitida

  trpím chronickou serosní myelitidou zřejme zpusobenou virem hespes typu II který se mi ussadil…

 • Už nemám žádné potížese zažíváním. Dlouho jsemtrpěla s problémem, kterývyvolával zvracení ,bolest…

 • 04.06.2012 21:06 Chronicka gastritida

  Už nemám žádné potížese zažíváním. Dlouho jsemtrpěla s problémem, kterývyvolával zvracení…

 • Pajulka 21.03.2013 13:03 Postinor

  Ahoj holky - moje zkušenost - chtěla jsem si koupit u nás v lékárně Postinor, jen tak do zásoby,…

 • Terka 08.12.2013 19:12 Akutní zánět močového měchýře

  Souhlasím s Kristýnou. Na záněty močáku trpím už dlouho, jedná se o chronické záněty, které se…

 • Nicka 11.06.2014 19:06 kvasinkové záněty

  Mohu doporučit Wobenzym, dříve jsem trpěla na kvasinkové infekce, doktorka už nevěděla, co mi dát.…

 • Kristýna 18.08.2014 21:08 Akutní zánět močového měchýře

  Ahoj, zánět močáku už mám po dvanácté za 7 měsíců. Doktorkami dříve dávala antibiotika za…

 • Judita 15.11.2014 22:11 Akutní zánět močového měchýře

  Rozhodně vyzkoušejte! Zánět se mi nevrátil od té doby co přípravek užívám. Je také skvělý na…

 • Marie 12.02.2015 22:02 herpes virus a myelitida

  Mam ten samej problem zanet v likvoru a zjistila jsem ze je to od herpes viru a nikdo mi nechce…

 • kamila 29.05.2015 10:05 Akutní zánět močového měchýře

  Mě vždycky na zánět močových cest pomůže uroval manosa akut. Dá se koupit normálně v lékárně bez…

 • Radka 12.10.2015 13:10 Bolest ramene

  Bolest v lokti nemusí znamenat pouze zánět. Pokud vás loket bolí, je zřejmé, že je někde chyba.…

 • Marie 13.10.2015 16:10 revma

  Prý proto, že v sobě mají látky, které mohou způsobovat bolesti svalů. Stejně tak prý i brambory…

 • Jarka 10.11.2015 19:11 Nachlazení

  Můžete mi prosím poradit nějaký přípravek, který ale opravdu zabírá, na zánět v krku?

 • Lea 26.11.2015 16:11 Chřipka a nachlazení

  Hodně účiiný je nazánět v krku roztok tantumhttp://www.bety…

 • Nikola 28.11.2015 15:11 revma

  Dobry den, je mi 17let a mam RA. Doktor me lecil lekami, jako Aulin, Medrol,.. Ale po 1roce me po…

 • martta78 18.02.2016 23:02 Diagnostika těla

  ahoj musím Vám něco hned říce, víte co mi objevil právě přístroj Metatron…normálně mi přišel na…

 • makky77 02.05.2016 06:05 Nachlazení

  Jak v případě bakteriální tak v případě virové infekce je třeba potlačit zánět tzn. podpořit ústup…

 • Soňa 20.06.2016 12:06 Opakovaná angína

  S vracející se angínou mi nejvíc pomohl nejvíc pomohl Bactoral. Dcera ho měla na zánět ucha a v…

 • Petr 28.07.2016 17:07 Tradiční medicína

  Zdravím všechny. Léčím se již 3 roky se záněty v těle a lékaři jsou bezradní. K tradiční, téstaré…

 • Adrixx 21.08.2016 23:08 Akutní zánět močového měchýře

  Hezký večer když tu čtu vase příspěvky úplně se v tom vidím už dva roky se léčím se zánětem mocaku…

 • Veronika 25.10.2016 12:10 Jak předejít zánět močových cest?

  Beruhttps://www.czlekarna.cz/3219244-walmark-urinal-se-zlatobylem-tob-60-darek a uz pomernedlouho…

 • jasanska.lenka 11.11.2016 12:11 zánět dásní

  pravda pravdoucí, měla jsem zánět dásní a myslím, že i zubu, už jsem o víkendu chtěla jet na…

 • Vladimír 25.11.2016 13:11 Akutní zánět močového měchýře

  Jako u většiny chronických onemocnění je třeba skutečnou příčinu zánětu močového měchýře hledat ve…

 • Vlastík 23.03.2017 08:03 Jak předejít zánět močových cest?

  Já jsem spokojený s probiotiky Probiolact. Poradil mi je doktor, když jsem byl už po třetí se…

 • Terka 18.04.2017 14:04 Rýma u dětí

  Pinosol jsem pouzívala drive, mela jsem to puvodne na zanet nosohltanu, coz mi pomohlo.Jsou to…

 • Skoro každý podzim a jaro dostanu zánět močového měchýře a už si nevím rady. Zkoušela jsem plno…

 • Karolína 08.06.2017 10:06 Bolest mrtvého zubu

  Hezký den, i když se jedná o mrtvý zub, může se v něm objevit zánět, který je hooodně nepříjemný…

 • Aneta 18.08.2017 06:08 zánět dásní

  Mě pomohlo na zánět dásní cucání Laryprontu. Nevěřila jsem, ale vyzkoušela jsem a je to bomba.

 • Pavlína 23.02.2018 18:02 vaginální mykóza

  Jaký by ste mně doporučily probiotika po antibiotikách. Nějak sem to tentokrát podcenila a rozjel…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku